Orta Kulak İltihabı ve Kulak Tüpü

ORTA KULAKTA SIVI BİRİKİMİ

Bazı tıbbi sorunlar ihmal edildiklerinde çok daha önemli ve kalıcı sorunlara neden olabilir. Hele ki çocuk KBB sorunları ciddiye alınmazsa ya da çocukken önlem alınmazsa ilerleyerek ömür boyu kalıcı hastalıklara sebep olabilir. 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof Dr Ozan Özgürsoy, orta kulakta sıvı birikmesi veya orta kulak iltihaplarının bu duruma örnek iki önemli sorun olduğunu söylüyor. Dr Özgürsoy’a göre sinsi sinsi oluşan kulakta sıvı birikmesi özellikle sonbahar kış mevsiminde tedaviye dirençli oluyor ve gereken müdahale yapılmazsa kulak zarı çökmesi ve işitme kaybı ile sonuçlanabiliyor.

Geniz bölgesi, burun en arkasında ve küçük dil-yumuşak damak gerisinde yer alan önemli bir kavşaktır. Orta kulak havalanması ve basınç ayarlaması ile görevli östaki borusu da kulaktan genize açılır. Geniz eti büyümesi, kreş ortamında sık enfeksiyon veya allerji bu önemli kavşağı kapatınca çocuklarda orta kulakta sıvı birikimişeklinde özel bir orta kulak iltihabı olabiliyor. Sıvı birikimi tedavi ve takip ile düzelmezse kulak zarında incelme, çökme, işitme kaybı ile sonuçlanabilir. Bu durumda kalıcı işitme kaybını engellemek amacıyla kulak tüpü takılması ile birlikte geniz eti ameliyatı gerekiyor. Bazen ikinci ya da üçüncü kez kulak tüpü gerekiyor. Bazı çocuklarda östaki tüpü tam gelişemeyebiliyor, bu da ömür boyu kulakta basınç ve işitme sorunları çıkarabiliyor.

Kulakta sıvı Prof Dr Ozan Özgürsoy Ankara Kulak tüpü Prof Dr Ozan Özgürsoy Prof Dr Ozan Özgürsoy Ankara Orta kulak iltihabı Ankara Çocuk KBB Pediatrik KBB Ankara Geniz Eti Ameliyatı Ankara Bademcik Ameliyatı Dr Ozan Özgürsoy yardım alabileceğiniz çocuğunuzu emanet edebileceğiniz güvenilir bir cerrahtır